Agfa Silette

Mały, prosty aparacik z lat ’50. Dostałem go razem z kartonem popsutych aparatów i faktycznie, na pierwszy rzut oka i macanie paluchami, okazał się niesprawny. Pierścień nastawu ostrości stał w miejscu i nie chciał się obracać, nawet używając dużej siły.

Ale jak to mówią – nic na siłę, weź większy młotek. Młotka pod ręką nie miałem, za to szczypy boczne ząbkowane akurat na biurku się walały. Używając takiej dźwigni, udało się obrócić pierścień. Do kompletu przyszedł jeszcze WD-40 i smar w sprayu do amortyzatorów rowerowych Brunox – aparacik jak nowy.

Jak zwykle w czasach produkcji podobnych aparatów, produkowano wiele wersji na bazie tego samego „body”. Moja edycja to aparat z najsłabszą migawką o zakresach 25-200, w związku z czym nadaje się „na podwórko” miedzy porankiem a popołudniem z zachmurzonym niebem 🙂 Wizjer nie jest sprzężony z obiektywem i służy tylko do kadrowania, ostrość więc ustawiamy „na oko” do 10 metrów, albo mierzymy (ktoś mierzył?). Sam aparacik jest kompaktowy, mieści się w kieszeni, obiektyw dość płytki, więc nie wadzi specjalnie. Dodatkowo wyjście na lampę przez kabel synchro, jak to w obiektywach z migawką centralną, no i naciąg za pomocą wajchy – film 35mm. Jest też z wyzwalacz, ale ledwo zipie, nie korzystałem.

Wystarczyło założyć kliszę i w plener. Ostatnia Konica VX400, a zdążyłem polubić ten film. Tani, amatorski, z grubym ziarnem, za to z przewidywalnymi rezultatami. Tutaj podobnie, chociaż zaskoczyła mnie dość spora rozpiętość tonalna, w innych aparatach z tą kliszą była zdecydowanie niższa. Mała kontrastowość zlewa roślinność i jedną dużą masę, a ostrość, chociaż testowane wszystkie wartości przysłony pozostawia wiele do życzenia.

Za to zdjęcia niezwykle klimatyczne, mają w sobie „to coś”, co trudno mi sprecyzować. Niestety, aparat ma jakąś wadę fizyczną i wzdłuż negatywu jest parę rys. Do tego kilkukrotnie zacięła się migawka, w związku z czym zamiast 36-38 klatek, wyszło 28, z czego na kilku zapomniałem o regulacji ostrości – przez wizjer wszystko ostre…

_Silette004

_Silette006

_Silette012

_Silette014

_Silette018

_Silette020

_Silette023

_Silette025

_Silette026

Comments are Disabled