Kawa na wieczór

Jestem fanem kawy. Prawdziwej, najlepiej świeżo zmielonej, zaparzonej w zaparzaczu i przelanej do kubka. To mój codzienny rytuał, kawa na rozpoczęcie pracy o 9:00, druga koło 13:00 po obiedzie… Dzień bez dwóch kaw uważam za stracony. Z mieleniem bywa różnie, odkąd popsuł się ręczny młynek, dlatego pozostaje już zmielona w opakowaniu próżniowym korporacyjnej marki. W ostateczności z ekspresu ciśnieniowego.

Jednak zdecydowana większość moich znajomych lubuje się w kawie rozpuszczalnej. Kilka razy próbowałem -coś jak rozpuszczalnik z węglem. Osobiście uważam, że kawę rozpuszczalną można użyć jedynie do… wywoływania filmów. Naprawdę. Sam byłem zaskoczony, kiedy wyczytałem gdzieś kiedyś o Caffenolu – czy mieszance kawy rozpuszczalnej, witaminy C i sody, jako wywoływacza błon światłoczułych.

Uwierzcie, to działa. Specjalnie kupiłem na tą okazję najpodlejszą kawę rozpuszczalną jaką znalazłem, do tego kilogram witaminy C ze sklepu zoologicznego i sodę ze sklepu z chemią. Receptury dostępne w necie. Miałem kawałek negatywu Svema64, który został w Canonie AE-1, coś koło 12 klatek. Idealnie.

Zabrałem żonę na spacer po Gdańskiej Starówce i przy okazji trochę zdjęć analogowym okiem udało się zrobić. Tak naprawdę próbowałem uruchomić zabytek Leica, ale okazał się bardzo oporny –  o tym innym razem. Dzisiaj przygotowałem pół litra kawy 😉 i do dzieła! Już po wywołaniu widać, że coś nie tak, ale nie ze strony wywołania, tylko naświetleń. Wypróbowałem w tej sesji też nowy obiektyw Pentacon 135mm, obawiam się że ma jakiś problem z automatyką. Do tego soda mogła być wilgotna, bo wywołanie całkowicie odbiega od tego, czego się spodziewałem. Negatyw – zabytkowa Svema64, raczej niewinna, bo z tej samej rolki wyszły inne niesamowite zdjęcia w tym samym aparacie. Możliwe też, że ma problem ze zmierzchem.

Niemniej jednak pierwsze wołanie w Caffenolu mam za sobą, wiem czego się spodziewać i następnym razem będzie lepiej 🙂

_Svema64_caffe001_Svema64_caffe007 _Svema64_caffe009 _Svema64_caffe010 _Svema64_caffe011

Comments are Disabled